



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.3 mm |
| Width | 5.3 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 14 |
| Height | 2 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Number of Elements | 4 |
| Output Current | 8 mA |
| Number of Circuits | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 4 |
| Turn-On Delay Time | 25 ns |
| Quiescent Current | 4.4 mA |
| Propagation Delay | 20 ns |
| High Level Output Current | -800 µA |
| Low Level Output Current | 16 mA |
| Logic Function | AND |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Logic Family | LS |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Logic Level - High | 2 V |
| Logic Level - Low | 0.8 V |
Stock: 371
Distributors
pcbx
Unit Price$0.48218
Ext.Price$0.48218
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.48218 | $0.48218 |
| 10 | $0.34283 | $3.42830 |
| 25 | $0.30863 | $7.71575 |
| 50 | $0.28875 | $14.43750 |
| 100 | $0.27016 | $27.01600 |
| 300 | $0.25566 | $76.69800 |
| 500 | $0.24194 | $120.97000 |
| 1000 | $0.22484 | $224.84000 |
| 3000 | $0.21790 | $653.70000 |
| 5000 | $0.21117 | $1055.85000 |
